Pouhých několik hodin poté, co technologický gigant Apple Inc. (AAPL) oznámil plošné zdražování svých populárních zařízení MacBook a iPad, přichází s podobně nepopulárním krokem také Microsoft (MSFT) . Spotřebitelé se musí připravit na to, že si za herní konzole Xbox výrazně připlatí. Hlavním hnacím motorem tohoto rozhodnutí je neúprosný růst nákladů na klíčové hardwarové komponenty, který v současnosti drtí celý globální dodavatelský řetězec a nenechává stranou žádného velkého hráče na trhu.
Od prvního srpna tak vstoupí v platnost nový ceník, který přináší velmi radikální změny pro koncové zákazníky. Dostupnější varianta konzole Xbox Series S s úložným prostorem o kapacitě 512 gigabajtů podraží o rovných sto dolarů, čímž se její maloobchodní cenovka vyhoupne na přibližně pět set dolarů.
Zákazníci, kteří preferují model s vyšší kapacitou jednoho terabajtu, sáhnou do kapsy ještě hlouběji. Zde totiž společnost přistoupila ke zdražení o dalších sto padesát dolarů. Základní verze výkonnější a technologicky pokročilejší vlajkové lodě Xbox Series X bude nově startovat na hodnotě kolem sedmi set padesáti dolarů.
Zástupci herní divize v oficiálním příspěvku na firemním blogu připomněli, že k úpravě cenové politiky nedochází poprvé. „Během loňského října jsme na americkém trhu přistoupili ke zvýšení cen konzolí Xbox v rozmezí od dvaceti do sedmdesáti dolarů,“ uvedla společnost ve svém prohlášení. Tehdy vedení pevně doufalo, že další podobný zásah do peněženek hráčů již nebude nutný.
Během posledních měsíců probíhala intenzivní vyjednávání s dodavateli ve snaze najít schůdné alternativy, avšak tato snaha nakonec ztroskotala. Současně s novým ceníkem bylo oznámeno, že dvouterabajtová verze Xbox Series X, která byla slavnostně představena teprve v roce 2024, bude z globální nabídky zcela stažena, jelikož její výroba přestala dávat ekonomický smysl.

Hlavním viníkem této složité situace je bezprecedentní vývoj na trhu s paměťovými čipy, který prochází masivní transformací. Podle interních dat Microsoftu vzrostly ceny konzolových úložišť a operačních pamětí více než dva a půl násobně. Predikce pro nadcházející roky navíc nevyznívají pro spotřebitele vůbec optimisticky a naznačují dlouhodobý negativní trend.
Analytici společnosti očekávají, že do podzimu roku 2027 dojde k dalšímu drtivému zdražení, které současné, již tak vysoké ceny pamětí opět zdvojnásobí. Za tímto raketovým růstem stojí především omezená výrobní kapacita klíčových globálních dodavatelů, kteří zkrátka nestíhají uspokojovat enormní poptávku napříč technologickým sektorem.
Výrobci pamětí, mezi které patří například Micron Technology (MU) či asijský technologický gigant SK Hynix, musí v současnosti velmi pečlivě volit své strategické priority. Vzhledem k probíhající revoluci se tyto společnosti logicky zaměřují na produkci pamětí s vysokou propustností, které jsou naprosto nezbytné pro budování robustní infrastruktury umělé inteligence.
Z tohoto bezprecedentního boomu těží především producenti pokročilých grafických procesorů, jako je Nvidia (NVDA) , jejichž čipy tvoří páteř moderních datových center. Producenti paměťových čipů tak plně využívají převisu poptávky nad nabídkou a agresivně zvyšují své prodejní ceny. Tento krok se pochopitelně odráží v raketovém rozšiřování jejich ziskových marží.
Pro zbytek technologického sektoru to však představuje obrovskou finanční zátěž. Umělá inteligence v podstatě vysává dostupné kapacity na úkor běžné spotřební elektroniky, což vytváří enormní tlak na koncové zákazníky, kteří plánují nákup chytrých telefonů, tabletů nebo osobních počítačů.

Současná krize komponent sice zasahuje celý průmysl spotřební elektroniky, avšak herní segment trpí specifickými strukturálními problémy, které ekonomické dopady ještě umocňují. Zástupci divize Xbox ve svém detailním prohlášení zdůraznili, že zatímco výrobci chytrých telefonů, osobních počítačů či chytrých reproduktorů tradičně prodávají svá koncová zařízení s určitou ziskovou marží, obchodní model herních konzolí funguje zcela odlišně.
Herní konzole jsou totiž historicky prodávány pod svými skutečnými výrobními náklady, tedy se ztrátou. Technologické společnosti tento prvotní deficit následně dotují z lukrativního prodeje softwaru, herních předplatných a dalších digitálních služeb, které generují dlouhodobé a stabilní příjmy.
Právě tento fakt činí konzolový byznys extrémně zranitelným vůči jakýmkoliv cenovým šokům v dodavatelských řetězcích. Jakmile cena klíčových komponent raketově vzroste, ztráta na každém prodaném kusu hardwaru se prohloubí do neúnosných rozměrů, což výrobce nevyhnutelně donutí přenést část této obrovské zátěže přímo na koncového spotřebitele.
O tom, že se jedná o plošný a hluboce zakořeněný problém celého sektoru, svědčí i nedávné vyjádření Tima Cooka. Výkonný ředitel Applu v exkluzivním rozhovoru pro prestižní deník The Wall Street Journal otevřeně přiznal, že plošné zvyšování cen se stalo naprosto nevyhnutelným krokem pro udržení firemní ziskovosti.
Investoři na Wall Street na tuto vlnu negativních zpráv z technologického sektoru reagovali s patrnou nervozitou a přistoupili k okamžitým výprodejům. Akcie Microsoftu během čtvrtečního obchodování odepsaly 3,5 procenta své hodnoty. Ještě citelnější propad zaznamenaly cenné papíry společnosti Apple, které se propadly o výrazných 6,1 procenta. Trhy tak jasně signalizují obavy z budoucího vývoje spotřebitelské poptávky.