Západní výrobci automobilů, od tradiční „velké trojky“ až po specializované výrobce elektromobilů, vysílají jasné varování: čínské automobilky představují hrozbu pro jejich přežití, pokud nebude domácí produkce chráněna. Oborová skupina Alliance for Automotive Innovation (AAI) označila Čínu za jasné a aktuální nebezpečí pro americký autoprůmysl a naléhá na Kongres, aby zachoval zákazy dovozu určitých technologií a softwaru, což efektivně blokuje import čínských vozidel.
Generální ředitel společnosti Rivian RJ Scaringe upozornil na zásadní ekonomické faktory této hrozby. Podle něj těží čínští konkurenti z kapitálových nákladů, které jsou díky vládním dotacím blízké nule, a z nákladů na pracovní sílu dosahujících pouze čtvrtiny až pětiny úrovně v USA. Scaringe poznamenal, že současná cla sice tyto náklady zatím vyrovnávají, ale jedná se pouze o dočasnou ochranu.
Jim Farley, generální ředitel Fordu, označil čínskou konkurenci za „existenční hrozbu“ nejen kvůli technologiím, ale i levné výrobní infrastruktuře. Ačkoliv je jejich přítomnost v USA zatím omezená, v Evropě čínské automobilky loni získaly přibližně 6,1 % trhu, což představuje skok o 99 %. K této expanzi dochází navzdory clům ve výši 35,3 % na čínské elektromobily vstupující do EU.